Strašně a hrozně

07.10.2017

Bylo nám hrozně dobře... bylo tam strašně krásně... vy jste tak strašně hodná... je to hrozně pěkné...

Je vám to povědomé? Bohužel tato spojení pozitivního a negativního na nás křičí ze všech stran. Z rádia, z televize, z novin... o běžné hovorové řeči ani nemluvím. Je neuvěřitelné jak lidé znehodnocují pozitivní informace slovy hrozně a strašně. Bylo vám tedy dobře nebo hrozně? Krásně nebo strašně?...

Na seminářích Zdenka Kotvana bylo zavedeno placení pokut (platilo se čokoládou) za slova strašně a hrozně. Do té doby jsem si neuvědomovala, že tato slova používám ve spojení jak s negativním, tak s pozitivním vyjádřením a jak si tím ubližuju.

Jak to vlastně funguje? Proč je to tak špatné? Zamyslete se nad tím co ta slova znamenají. Hrozně - hrůza, strašně - strach. Tato slova disponují negativní energií. Takže při sdílení pozitivního pocitu nebo zážitku, je pozitivní energie tou negativní neutralizovaná. Proto nakonec z pohledu toku energií mluvíme o ničem. Plynou slova, ale ten pozitivní náboj, který chcete sdílet, je pryč.

Ovšem větší problém vidím v tom, že si strach a hrůzu programujeme do pozitivních situací v budoucnu. Pokud mi pan XY řekne, že jsem strašně hodná, tak jeho podvědomí má hodného člověka spojeného se strachem. Tudíž pokud budou na XY lidé hodní, může se podvědomě bát bez jakýchkoli vědomých příčin. Stejně tak: bylo tam hrozně dobře. Podvědomě potom může mít tento člověk hrůzu jít nebo být tam, kde je mu dobře. To, že si tyto emoce neuvědomuje, neznamená, že jsou méně destrukční. Spíše naopak.

Všímejte si prosím, ve vlastním zájmu toho, co říkáte. Zahrajte si třeba hru na pokuty a za každé hrozně a strašně zaplaťte třeba desetikorunu do prasátka. Potom můžete obdarovat sebe, nebo potřebné, stejně jako čokolády po semináři putovaly do dětského domova.

Velmi vám přeji hodně lásky, moc radosti a trvalé štěstí.

Marie