Destruktivní emoce 

20.09.2017
Co si způsobujeme emocemi?

Často slýchám od svých klientů, že se snaží udržovat si pozitivní emoce. Jenže problém je v tom, že všechny emoce jsou destruktivní. Mnozí z vás teď dozajista protestují, že to není pravda. Budu se snažit vám osvětlit, proč a jak i pozitivní emoce můžou být destruktivní.

Hned na začátku chci věnovat pozornost stresu, (který je v mnoha případech jako emoce označován) z pohledu tak, jak ho vnímám já .
Stres vidím jako stav vyvolaný více či méně dlouhodobým působením několika jednotlivých emocí. Takže stres je velmi nebezpečný emoční koktejl, navíc většinou obohacený konkrétní dávkou vyčerpání.
Ingredience takového koktejlu se liší podle životního stylu, úrovně atd. Matka na mateřské dovolené se třemi dětmi mívá namíchaný stres z úplně jiných emocí, než manažer firmy s několika sty zaměstnanci, nebo než partner/ka despotické/ho ženy/muže.
Bohužel se v současné době do jednoho pytle nazvaného stres hází všechno možné a někdy mám pocit i nemožné. Stalo se módou svádět dopady našeho nevhodného jednání a myšlení na stres. Kolikrát se nestačím divit, co všechno jím klienti omlouvají a co jsou schopni tolerovat sobě i okolí s názorem, že se nedá nic dělat, protože to je "tím stresem".

Neexistuje konkrétní a jednoznačná definice emocí. Připomeňme si, jak emoce definuje odborná literatura:

Je to stav mysli vyvolaný konkrétní situací. Prožívaná emoce učí člověka reagovat na konkrétní událost. Konkrétní událost může u různých jedinců vyvolat různé emoce. Vnímání, popis a zpracování emocí se odvíjí od sociální a kulturní úrovně.

Toto je velmi stručný popis, ale pro náš účel myslím dostatečný.

Z předchozího popisu je pro nás důležitá informace, že emoce nás učí reagovat na konkrétní situaci. Za jedno - tímto sbíráme zkušenosti a učíme se rozlišovat co je dobré a co špatné. Záleží jen na nás, zda se poučíme, nebo bude muset přijít horší situace. A za druhé - dostáváme "upozornění", že něco v našem životě není v pořádku. Ať už je to naše myšlení, nebo chování. Takže emoce jsou výchovný nástroj. A tady se rozhoduje, zda si je uvědomíme, zpracujeme a učiníme nápravu, aby se podobná situace nemusela opakovat a následně odložíme. Nebo si je uložíme do pomyslného šuplíku, vláčíme se s nimi životem a necháme se jimi ovlivňovat. Ony takto uložené emoce dříve nebo později začnou pěkně kvasit a zahnívat. To následně přináší mnoho problémů a komplikací i proto, že s postupem času (jak se emoce vrství a ukládají hlouběji a hlouběji) nejsme schopni si uvědomovat následkem jaké situace konkrétní emoce vznikly a tím je chápat.

Pojďme teď konečně k tomu, jaký dopad mají emoce na energetickou úroveň, co dělají s našimi meridiány - energetickými dráhami z pohledu čínské medicíny. Od toho se odvíjí, které orgány jsou danou emocí dříve nebo později poškozovány:

dráha tenkého střeva a srdce - radost, psychická bolest, trápení
dráha tří ohřívačů - obalu srdce - radost, psychická bolest, trápení
dráha žaludku a sleziny, slinivky - starostlivost, přemýšlení
dráha tlustého střeva a plic - smutek, lítost,
dráha močového měchýře a ledvin - strach, vztahy (konflikty),
dráha žlučníku a jater - vztek a zlost.

Takto působí na energetický systém nejen naše vlastní emoce, ale i emoce bytostí v našem okolí.

Dovolím si teď, pro představu jak to funguje, uvést konkrétní případ z praxe. 
Na terapii přišla žena, u které jsem pulsovou diagnostikou zjistila nerovnováhu drah plic a tlustého střeva, velmi velké přetížení žaludeční dráhy, nerovnováhu drah tří ohřívačů a obalu srdce, tenkého střeva a srdce, žlučníku a jater. Dráhy močového měchýře a ledvin měla nejen v nerovnováze, ale došlo i k oslabení celého elementu - vody. Po dotazu, co ji teda trápí odpověděla, že se léčí s vysokým tlakem, srdcem, žaludkem a mívá problémy s nadýmáním, močovým měchýřem a průduškami. Vycházela jsem z nejzávažnějšího problému - močový měchýř a ledviny. Z toho mi vyplynulo, že má nějaký vážný vztahový problém. Řekla mi, že má dlouho starosti se svým již dávno dospělým synem, který se chová velmi nezodpovědně, má problémy v osobním životě i se zákonem.

Teď vám přiblížím, jak dokáže jediný problém vyvolat negativní emoce, které způsobí nerovnováhu v energiích a ty dříve nebo později poškodí tělo:

  1. vztahový konflikt (s vlastním dítětem):  moč. měchýř, ledviny
  2. strach a obavy (co bude se synem): moč. měchýř, ledviny
  3. starostlivost, přemýšlení (co s ním bude, jak mu pomoci, co řeknou lidi atd.): žaludek, slezina, slinivka
  4. smutek, lítost (z toho jaký vede syn život): plíce, tlusté střevo
  5. vztek a zlost (zlobí se na syna): žlučník, játra
  6. trápení (z celé situace): tenké střevo, srdce, tři ohřívače, obal srdce.
á

Když vezmeme v úvahu ostatní vlivy:

  1. Málo vody (moč. měchýř, ledviny) - hodně ohně (srdce, obal srdce) - vysoký krevní tlak, problémy se srdcem,
  2. přetížený žaludek - překyselení, pálení žáhy,
  3. dvanácterník (tenké střevo) v kombinaci se špatně fungujícím žlučníkem - špatné trávení, nadýmání,
  4. moč, měchýř - atypické záněty, nebo příznaky zánětu - bolesti v podbřišku, časté močení atd.

Tato žena si nechala ubližovat svými vlastními emocemi. Ale stejně špatně nás ovlivňuje prostředí, ve kterém jsou emoce jiných lidí.
Častá situace: děti rodičů, kteří mají mezi sebou vztahový problém často trpí angínami, záněty středního ucha, průdušek, nezřídka astmatem, atopickým ekzémem atd. Argumentace rodičů, že se před dětmi nehádají, je zcela irelevantní, protože šíření emocí se nedá vypnout nebo ovládat a dělat jakoby nic. O to větší zmatek to v dítěti může vyvolat. Zvlášť citlivé dětské "přijímače" vnímají nejen samotné emoce, ale i rozpor v tom co vidí a co cítí. V tomto případě emoce strachu poškozuje ledviny (uši - energetický vývod ledvin a mandle) což je velmi destrukční. Kombinace lítosti a smutku s tzv. "nedýchatelným" prostředím způsobuje problémy s průduškami. Stejně tak působí konflikty mezi tchýní a snachou atd.

Nebo jiný případ: ženě, která měla nerovnováhu naštěstí jen v energetické úrovni jsem řekla, že ji negativně ovlivňuje nějaký konfliktní vztah. Oponovala tím, že si nic takového neuvědomuje - vztah s partnerem lepší než kdykoli dřív, v práci bez problémů, s příbuzenstvem pohoda, se sousedy taky. Děti v pohodě, teda až na dceru, která řeší rozchod s partnerem... Tím, že v ní vyvolal dceřin problém lítost namísto soucitu, spolusdílela její situaci a s ní i emoční zátěž.

Teď se vrátím k tomu, co jsem napsala na začátku - že všechny emoce jsou destruktivní, tedy i radost a štěstí. Moje tvrzení platí tehdy, když vám radost a štěstí přináší něco z venku, z okolí. V tom případě platí pravidlo, že toto všechno je dočasné. Začne, trvá a skončí. Například: koupíte si nebo získáte automobil, úžasnou práci, jedete na vysněnou dovolenou nebo cokoli jiného po čem toužíte. Cítíte radost, štěstí, a to trvá, dokud ta věc nedoslouží, nespotřebuje se, není vám zcizena nebo zjistíte, že nesplňuje vaše očekávání, atd. Stejně tak to platí u vztahů - partnerství, přátelství... V ten moment nastupují emoce - lítost, smutek, vztek... a přichází utrpení.  A na základě zkušeností z předchozích ztrát a zklamání každá další touha po radosti a štěstí sebou nese obavu z dalšího nezdaru nebo rovnou počítáte s tím, že to nevyjde. Toto vede k tomu, že si neúspěch programujete do dalších tužeb a přání. Tímto se dostáváte do začarovaného kruhu.
Nechci tím říct, že nemůžete mít přání a tužby. Právě naopak. Jen je potřeba zbavit se lpění na výsledku.

Co dělat s emocemi? V následujícím článku nabídnu pár návodů pro ty, kteří chtějí začít "něco" pro sebe dělat, touží zažívat trvale radost a štěstí a chtějí si užívat nebe už teď a tady a nečekat to, že v něm budou až po smrti (proč čekat na něco, co není jisté).

Na závěr budu opět citovat pana Eduarda Tomáše:

"Není trvalého štěstí v žádném z předmětů světa. Je v nás."

Mějte krásné dny a buďte šťastní.

Marie