Destruktivní emoce - práce s emocemi

22.09.2017

Jak na emoce?

Je spousta technik a postupů pro práci na sobě. Nabízím ty, které se mi osvědčily, a se kterými úspěšně pracují mí klienti.

Hned na začátek vás chci důrazně upozornit, abyste v prvé řadě zabránili ukládání emocí do podvědomí. To se stane tak, že emoci buď přehlížíte nebo si ji nechcete přiznat nebo se za ni stydíte atd. Pokud emoce vědomě nezpracujete, stane se to, že si je postupně ukládáte hluoběji a hlouběji do podvědomí až se stanou nevědomými. (Je vhodné si přečíst článek od Osha, který jsem umístila na blogu - Negativitu nepotlačujte, ale poznávejte) Takto se pro vás emoce stávají velkou zátěží. Tímto vás nejen připravují o energii, ale také je to nástroj, kterým vámi mohou manipulovat negativní bytosti. V tomto případě už se většinou bez pomoci terapeuta neobejete.

Pojďme se podívat, co se dá s emocemi dělat.
Základ je si emocí v prvé řadě všimout. Pokud se už emoce začala projevovat na fyzické úrovni, pokuste se co nejobjektivněji zanalyzovat, jaká emoce je s daným fyzickým problémem spojená (za problémem schovaná). Udělejte to bez jakéhokoli hodnocení, posuzování a odsuzování sama sebe nebo někoho jiného. Už tím, že si emoce všimnete, odhalíte ji, že si ji přiznáte a zaměříte na ni svoji pozornost, ztratí na intenzitě.  Potom běžte zpět v ději příběhu, který k dané emoci vedl. Zařaďte myšlenkovou zpátečku a jeďte minutu po minutě zpět v čase. Určitě si postupem času začnete všímat toho, že se děj odehrává vždy podle stejného, nebo velmi podobného scénáře.  Takto se naučíte rozpoznat situaci, která u vás odstartuje prožívání nějaké emoce. A tehdy máte možnost scénář příběhu, který k emoci vede, změnit. Někdy máme negativní reakce na konkrétní situace tak zažité, že i vzdáleně podobný scénář vyvolá nepřiměřenou reakci. Pokud se vám nelíbí jak končí vaše příběhy, udějte změnu ve scénáři. Změňte cokoli, co vás v daný okamžik napadne. Změňte tón hlasu, začněte si zpívat (třeba v duchu), odejděte někam jinam, vzpomeňte si třeba na to, co jste měli k jídlu, běžte se napít, ... cokoli vás napadne a je to v danou chvíli vhodné.

Pokud si všimnete dostatečně brzo, že se ve vás nějaká emoce začíná zvedat, je výborný způsob jak ji ovládnout takzvané uzemnění. To je technika, která vám pomůže v různých situacích - při rozhovoru se šéfem, u zkoušek, u soudu, při vážné rozhovoru s dětmi, manželem, všude tam kde potřebujete zůstat v klidu. Zabere vám to pár vteřin a pozitivní vliv je obrovský. Stačí si představit jak vám z pánevního dna, případně i z chodidel, vychází proud světla, energie nebo lano - podle toho co vám vyhovuje - a proniká až do středu země, k srdci Matky Země. Kdybyste měli obavu (stejně jako jedna z klientek), že o energii příjdete tak opak je pravdou, Matka Země vám ji všechnu vrátí a ještě obohacenou o zemské energie.
Když se uzemníte (což byste měli být stále), stane se to, že: zaměstnáte pozornost něčím jiným, zpomalíte mysl, budete mít "hromosvod", po kterém je převážná část energie vedoucí k emočnímu výbuchu odvedena do země, kde je zpracována příslušnými bytostmi. Budete reagovat přiměřeně, rozumně a s rozvahou, protože emoce nezůstala v hlavě. Vyhnete se situacím kdy nechápete jak jste mohli říct to, co jste řekli a vybouchnout tak jak jste vybouchli...
V této souvislosti jsem si vzpomněla na krásné moudro: "Jen ten, kdo stojí nohama pevně na zemi, může stavět vzdušné zámky".

Bezemočního stavu docílíte také tím, že se budete udržovat v přítomnosti. Mysl přináší emoce z minulosti (vzpomínky na něco co už proběhlo, co přineslo zkušenost a víc se tím není třeba zaobírat) nebo z budoucnosti (obavy z budoucnosti, z neznámého nebo z následků minulosti). Pokud se však zaměříte na přítomnost - teď a tady - dosáhnete absolutně bezemočního, bezmyšlenkového, klidného stavu. Není to o tom, že byste se museli udržovat v nějakém transu. V přítomnosti můžete být při jakékoli činnosti, jde o to, kam máte nasměrovanou svoji pozornost. Vzpomeňte si na situace, kdy jste něco jedli, zároveň nad něčím jiným přemýšleli a najednou zjistili, že už jste to snědli a ani o tom nevíte. Nebo že jste ujeli v autě několik kilometrů, které si nemůžete vybavit... Je potřeba věnovat sto procent pozornosti tomu, co právě teď dělá vaše tělo. Stát se pozorovatelem toho, jak vaše tělo koná Boží vůli.

Setrvávání v přítomnosti má také další pozitivní dopad. Je to tvorba krásné budoucnosti. Mnoho lidí si uvědomuje pravidlo, že když se něčeho bojí, tak se jim to stane... Je to přesně tak, jak se cítíte teď, takové situace se vám budou dít v budoucnu. Jak negativní, tak pozitivní. To co teď vysíláte, to k vám příjde. A při prožívání teď a tady se dostáváte do stavu radosti, lásky a soucítění. Jak se budete udržovat v přítomnosti, tak vám budou přicházet situace, které vám budou radost, lásku a soucítění přinášet.
Můžete si to teď hned zkusit. Právě teď se zaměřte na sebe. Stáhněte pozornost, která je rozptýlená na předměty kolem vás tím způsobem, jakoby se paprsky stahovaly zpět ke svému zdroji... , uvědomte si své tělo ..., několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte ..., teď nechejte svoje tělo dýchat zcela volně, přirozeně, pozorujte ho, jak dýchá ..., uvědomte si kde jste ... , co právě teď dělá vaše tělo ... , jak se vaše tělo dotýká podložky ..., všimněte si jak se právě teď vaše pozornost přesouvá do vaší hrudi ... a uvědomte si, co teď cítíte...
Je dobré začít udržovat vědomou přítomnost např. před spaním, při relaxaci nebo odpočinku. Později třeba při čištění zubů, sprchování, při jednodušších činnostech. Udržet se v přítomnosti při běžné činnosti totiž bez praxe vyžaduje značného úsilí a byla by škoda nechat se odradit neúspěchem hned na začátku.

Buďte trpěliví a vytrvalí, protože to určitě stojí za to a každý sebemenší úspěch vám bude povzbuzením pro další snažení. A uvědomte si, že každá činnost směřující ke zdokonalení sama sebe, získávání moudrosti, duchovnímu růstu atd., je podporována vašim duchovním vedením, bytostmi světla a lásky, tak jak to krásně napsal pan Paul Brunton (mám pocit  v knize Zápisky z orientu):

Každá opravdová touha po duchovním poznání, míru nebo vedení, uvádí do pohybu jisté inteligentní síly existující ve vesmíru, které se přímoúměrně rovnají velikosti naší touhy.

Přeji vám radostný život.

Marie